Rengeteg különböző órafajta érhető el és kismillió márka közül választhatsz
és ha óravásárlás előtt állsz akkor ezeket a kifejezéseket érdemes észben tartani a megfelelő óra kiválasztásához.
Persze ha csak szeretnéd bővíteni a tudástárad órák terén akkor is érdemes végigolvasni.
Tömérdek cikk van a neten arról, hogy milyen alkatrészekből áll egy óra ezért azokat a terminológiákat próbáltam összegyűjteni
egy listába amikkel találkozhatsz vagy csak szimplán érdekes.
Alapok:
#1 Mainplate
Az óraszerkezet alapja mire a mechanikus szerkezet többi részét erősítik.
#2 Mainspring
A torziós rugó amit ha felhúzunk akár kézzel vagy ha automata óránk van akkor forgatóval vagy a rotor segítségével viselés közben, akkor megfeszül ezzel eltárolja a járástartalékot.
#3 Járástartalék
Az a megadott idő ameddig a mechanikus vagy automata óra egy teljes felhúzással működni képes. Általában 48 óra a legtöbb óra járástartaléka de sok felsőbb kategóriás óra jóval túllépi ezt.
#4 Kézi húzós óra (Mechanikus)
Olyan óra aminek csak kézzel húzható szerkezete van.
#5 Automata
Automata szerkezetes óra, amit a rotor mozgása húz fel viselés közben.
#6 Quartz
Olyan óra ami a quartz elem rezgésével vezérelt szerkezet.
#7 Caliber
A "szerkezet" szó szinonímája amit akkor használunk ha a gyártó saját nevet ad a szerkezetnek. (manufaktúra vagy in-house)
#8 Búvár óra
Olyan óra ami legalább 200m-ig vízálló és megfelel az ISO 6425 szabvány-nak.
#9 Swiss made
Olyan órák amelyek szerkezete és tokja legalább 50%-ban Svájcban készül, kerül beszerelésre és beállításra.
#10 Manufacture d’Horlogerie ("In-house")
Francia kifejezés ami arra utal, hogy óragyártók a saját gyárukban gyártják az órák szerkezetét és alkatrészeit ahelyett, hogy harmadik féltől beszerzett alkatrészekből rakják össze.
Komplikációk:
#1 Komplikáció
Bármi olyan funkció amit az óra az idő mutatásán kívül "tud". (Lásd: Kronográf, GMT stb...)
#2 Kronográf
Olyan quartz vagy automata óra ami az idő mutatásán kívül stopper funkcióval vagy ezek variációjával bír.
#3 Flyback Kronográf
Olyan kronográf komplikációval ellátott óra amit nem kell megállítani, hogy újra köridőt mérhessünk mert azonnal visszaugrik a kezdő pozíciójába.
#4 Rattrapante Kronográf (Split-seconds Krono.)
Olyan kronográf komplikációval ellátott óra amin 2 vagy több másodperc mutató is van ezzel több köridőt is tudunk egyszerre mérni.
#5 Öröknaptáras óra
Olyan óra amely ha folyamatos használatban van, szerkezete előre kijelzi a dátumot. A szökőév és hónapok hosszát is "tudja" így nem kell minden hónapban állítani.
#6 Retrograde
Egy része a számlapnak ahol egy mutató félkörben végigmegy egy adott időn belül. Ahogy ennek a végére ér visszamegy a félkör elejére és újra kezdi ezt, gyakran másodperceket és perceket jelöl.
#7 Repeater
Olyan óra amelynek szerkezete egy gomb (pusher) megnyomásával hang alapján kis csengők megütésével jelzi az időt az analóg idő kijelzésen kívül.
#8 Tourbillon
A Tourbillon már a Breguet-es cikkemben is előkerült. Breguet találta fel a tourbillont, hogy a zsebórák pontosabban járhassanak, a gravitáció az óraszerkezetre való negatív hatásait küszöböli ki. Karórákban teljesen felesleges viszont sok gyártónál a komplikáció mérnöki precizitást követelő természete miatt mégis belekerül a szerkezetbe méghozzá jól látható helyre, ezzel a gyártó az órái minőségére, mérnöki nagyszerűségére és a márka heritázsára utal.
#9 GMT
"Greenwich Mean Time" (GMT) egy olyan komplikáció amivel 2 vagy több időzónát tudunk mérni. Az 1950-es években fejlesztette ki a Rolex pilóták számára ezért hívjuk az olyan GMT órákat amelyek közepén egy 4-ik mutató található "Rolex GMT-nek" vagy "True GMT-nek".
#10 World Time
Olyan órakomplikáció ahol a számlap úgy állítható, hogy 24 időzónát lehessen mérni rajta, általában a lünettán fel van tüntetve a 24 főbb város.
Órakészítési eljárások:
#1 Guilloche
Egy számlapkészítési eljárás ahol különbözőfajta bonyolult motívumok díszítik a számlapot
#2 Skeleton
Egy olyan óra ahol bele lehet látni a számlap felől a szerkezetbe. Fontos, hogy az nem elég, hogy levesszük a számlapot az óráról hanem egy teljesen külön szerkezetet kell gyártani.
#3 Exhibition Case Back
Egy olyan óra ahol a hátlap üvegre lett cserélve így a hátlap felől beláthatunk a szerkezetbe.
Egyéb fontos kifejezések:
#1 Forgató
Egy olyan eszköz amivel a tengelye körül forgathatjuk az órát így az automata órákat nem kell kézzel felhúzni ha esetleg nem volt használatban és elfogyott a járástartalék. (Csak automata óráknál használható.)
#2 Lumineszcencia
Lumineszcens anyaggal (leggyakrabban ma már a biztonságos LumiNovával régen Rádiummal) bevont alkatrész legtöbbször mutatók és/vagy indexek.
#3 Horológia
Az idő mérésével foglalkozó szakág.
Rolex szótár:
A Rolex marketing céljából szeret sajátos kifejezéseket használni ezért a leggyakrabban előforduló szavakat egy szómagyarázatba összegyűjtöttem.
#1 Rolex
A Rolex a legmainstreamebb luxus óramárka a világon így nem csoda, hogy a szótárban is szerepel a definíció pedig így hangzik. "Egy óra ami nagyon magas státuszú és minőségű." (Lásd: Wikiszótár )
#2 Perpetual
Az óra automata szerkezettel rendelkezik.
# 3 Oyster
1926-ban a Rolex piacra dobta az első Oystert. Az Oyster kifejezés az óra vízállóságára utal mivel ez volt az első vízálló óra.
#4 Authorized Dealer (AD)
Olyan létesítmény ahol a Rolex jóváhagyásával adják el az óráit. (Nem összekeverendő a "Retailerekkel") (Más óramárkának is van AD-je)
#5 Oysterflex
A Rolex kompozit szíja , titánt és nikkelt is tartalmaz ami egy fekete elasztomerrel(gumiszerű anyag) van bevonva. a benne lévő anyagok tulajdonágai miatt a szíj nem állítható csak cserélhető.
#6 Glidelock
Egy olyan szíj zár ami megengedi a búvároknak hogy a zár és a szíj csúszhasson 20mm-t, hogy jobban illeszkedjen az óra a búvárruhához.
#7 Oystersteel
904L rozsdamentes acél ötvözet amit repülőgép és hajógyártáshoz használnak.
#8 Everose
A Rolex saját szabványú rózsaarany ötvözete ami szín aranyból, platinából és rézből áll. Így tovább megőrzi színét és ragyogását.
#9 Rolesor
Olyan Rolex órák amelyek tokja és/vagy szíja több anyag kombinációjából áll. Oystersteel-ből és 18K sárga vagy fehérarany-ból vagy akár Everose-ból is állhat.
Ha tetszett kövesd be az Instagramom.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.